Jõulud Jõesaarel – Andresepäeva laat ja teised jõuluaja sündmused muuseumis

Jõulud Jõesaarel algavad juba andresepäeval, 30. novembril. Traditsiooniliselt algas andresepäevaga advendiaeg ning eriliste riidest või paberist valmistatud advendikalendrite järgi hakkasid lapsed sellest päevast alates pingsalt ootama jõulude lähenemist. Varasemas rahvakalendris oli andresepäev lisaks ka külma ja talve saabumise päev, mis lõpetas kadrisula. Seega on andresepäeval igati sobilik hakata jõuludeks valmistuma.

Niisiis kutsume laupäeval, 30. novembril kõiki Harjumaa Muuseumisse ANDRESEPÄEVA LAADALE jõuluaja algusest osa saama. Kohal on oma ala meistrid nii Keilast kui kaugemalt, kes müüvad laadal kvaliteetseid ja põnevaid tooteid, mille hulgast leidub midagi erilist ja omapärast iga laadalise kingikotti. Enamasti on rõhk käsitööl ning osa laadakaubast on spetsiaalselt Andresepäeva laada jaoks tehtud. Oma loomingut ja toodangut pakuvad keraamik Tiina Kaljuste, Kuldar ja Milde Hütt, MTÜ Väike Värkstuba, käsitöösalong Vaarikas Vahukoorega, Signe Seebid OÜ, Tiiu Jalakas, Birgit Salumäe, Sirje Koit, Sirje Rannamets, Eha Mehikas, Lembe Sihvre ja Huma kirjastus ning Vürtsid OÜ ja N°1 mekutaja Õllenaut. Muidugi ka Harjumaa Muuseumi enda kingipood.

Lisaks kauplemisele ja laadamelule saavad nii väikesed kui suured aega veeta käsitöösalongi Vaarikas Vahukoorega töötoas, mängida jõulumänge, kooki süüa ja glögi juua ning laadaloosis õnne proovida.

Sissepääs on kõigile tasuta. Laat kestab 11st 16ni.

Alates 7. detsembrist täidab muuseumi NÄITUS „Meelespeaõis ja kaheksakand. Esiemade kootud ja tikitud tekid erakogudest“. Kuna andresepäevast alates teadis vanarahvas lumisemaid ja tuisusemaid ilmasid oodata, siis seati talvisteks sõitudeks valmis saanid ja reed, kus uhked tekid sooja andsid. Kevadel tehtud üleskutse peale toodi näituse tarbeks muuseumisse üle 30 teki, mille hulgas on nii saani- ja pulmatekke kui ka hobuse- ja vooditekke. Värvirõõmu ja silmailu pakuvad tikitud ja pindpõimes kootud tekid, sekka ka mõned rannarootsi silmipimestavad triibulised. Lähemalt näituse kohta.

Kooli- ja lasteaiarühmadele toimub 9. -13. detsembril jõuluprogramm, kus lastele tutvustatakse vanaaegseid jõulukombeid, õpetatakse pimedate õhtute mõnusamaks möödumiseks sobilikke jõulumänge, meisterdatakse ja süüakse jõulusaia.

Et jõulukuu õhtutesse näputööd jätkuks, õpetab muuseumis Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu käsitöö mentorprogrammi koolitusel Anu Randmaa 14. detsembril kell 11-16 roosimistehnikat ja Astri Kaljus 21. detsembril kell 11-16 nõeltehnikat. Vajalik on eelregistreerimine ja kodutöö tegemine. Täpsem info ja registreerimine Harrison Smith Jersey