Meenutades möödunud aegu


Harjumaa Muuseumis saab alates 14. jaanuarist vaadata telekunstnik Tiiu Übi isikunäitust „MEENUTADES MÖÖDUNUD AEGU. 30 aastat ETV-s, eskiise ja fotosid. Akvarelle.“

1970. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi teatrikunstnik-pedagoogi kutsega lõpetanud Tiiu Übi töötas Eesti Televisioonis 30 aasta jooksul kunstnik-lavastajana ja peakunstnikuna. Tema loominguna on valminud arvukad stuudiokujundused meelelahutus- ja autorisaadetele ning lava- ja kostüümikavandid nii telefilmidele kui ka nüüdseks täisikka jõudnute kunagiste, praegu juba klassikaks saanud, lemmiklavastustele „Kardemoni linna rahvas ja röövlid“ ning „Lumekuninganna“. Viimane on seotud ka kunstniku enda lapsepõlvega ja on seetõttu tema üks südamelähedasemaid töid.
Näitusel ongi valik Tiiu Übi loominguna valminud telelavastuste ja –filmide jaoks tehtud lava- ning kostüümikavanditest. Enamus neist kuuluvad kunstniku erakogusse, eksponeeritud on ka kavandeid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogudest.

Tiiu Übi esimeseks tööks teles olid Vladimir Karasjov-Orgussaare juhtimisel valminud telefilmile „Lindpriid“ tehtud lavakavandid, mille tegemist juhendas Linda Andreste ja mis olid Tiiu Übi diplomitööks kunstiinstituudis. Filmile “Lindpriid” järgnes töö filmide „Aeg maha“, „Igavesti Teie“ ja „Need vanad armastuskirjad“ juures ning arvukalt telelavastusi, millest on kunstnikule meeldejäävamad „Juhtum habemeajamise juures“ ning „Rudolf ja Irma“.

Tiiu Übi on ka saadete „Aeg Luubis“, „Laupäevaõhtud“, „Roosa pühapäev“ ja Soome-Eesti ühissaate „Küsi julgesti!“ kujunduste autor. Stuudiokujunduste puhul tuli materjalivaestel aegadel appi leidlikkus ning käiku läksid tööstusjäätmed. Huvitavad ja efektsed kujundused tulid plastmassribadest, millest olid välja stantsitud mütsinokad ning mida omavahel mütsinokanegatiivideks kutsuti. Samalaadselt läks käiku sõjaaegne pimenduspaber, mis augustati ja millest loodi taust Noortestuudio lauluvõistluse saatele.

Praegu Keilas elav kunstnik tegeleb maalimisega ning nii on vaadata ka tema viimaste aastate akvarellid ja portselanimaal.
Tiiu Übi isikunäitus jääb Harjumaa Muuseumis avatuks kuni 7. märtsini. Kyle Okposo Authentic Jersey

Kommenteerimine on suletud.