Saani- ja vooditekid näitusele

Mitmeski kodus on veel alles suguvõsa neidudele kaasavaraks tehtud uhkeid saani- ja vooditekke. Mõne teki mustreid ja värve uurima hakates on nende praegune omanik jõudnud oma sugupuu põhjalikuma uurimiseni. Mõne piirkonna meistrite looming on nende enda kodukohast kaugemale välja jõudnud ning uues kohas omaks ja uuesti teha võetud. Nii hoiavad need vanad esemed lisaks silmailule ja soojusele ka põlvkondadevahelist sidet ning käsitöötraditsiooni järjepidevust.

Harjumaa Muuseum kutsub teada andma vanadest tikitud või pindpõimes kootud villastest tekkidest ja vaipadest, mida keegi ja kusagil veel alles hoidnud on. Detsembris seatakse nendest üles näitus. Teateid ootab muuseum nii heas korras olevate kui ka selliste tekstiilide kohta, mis on aja jooksul kahjustada saanud ja esmapilgul väga viletsas seisukorras. Teada tasub anda ka nendest tekkidest ja vaipadest, millest on mõni teine tarbeese tehtud. Peaasi, et värvid ja osaline muster näha on. Kõik tekiga seotud lood ja mälestused on samuti väga teretulnud.

Nõuandeid selle kohta, kuidas kodustes tingimustes värvilisi villaseid tekke neid võimalikult vähe kahjustades hooldada, pesta ja kuivatada, jagab Eesti Vabaõhumuuseumi peakonservaator Marike Laht Harjumaa Muuseumi õue peal 3. augustil toimuval õppepäeval.

Teateid ootab Harjumaa Muuseum näituse jaoks maist kuni oktoobri lõpuni. Näituse ettevalmistamise jaoks muidugi – mida varem, seda parem. Teatada saab telefonile 678 1668 või kirjutada aadressile Linnuse 9, Keila 76608 või muuseum@hmk.ee.
Lae alla: Saani ja vooditekid näitusele flaier 252kb Team Sweden Jersey