Harjumaa Muuseum ja Ajapaik kutsuvad Keila linna üle pildistama


Harjumaa Muuseum valmistab ette fotoalbumit „Keila enne ja nüüd“, mille idee on välja kasvanud Keila Lehes ilmunud rubriigist „Vana fotoalbum“. Keila linna aja jooksul muutumise lugu hakkavad raamatus jutustama ajaloolised fotod koos samade kohtade tänapäevaste ülepildistustega. Fotomaterjali saadaksid lühikesed kirjeldused vaadetel kujutatud objektide aja- ja ehitusloost.

Muuseum kutsub kõiki huvilisi appi ajaloolisi fotosid üle pildistama. Raamatusse valitakse ülesvõtted, mis kõige täpsemalt suudavad korrata ajalooliste fotode pildistamiskohta ja võttenurka, sest just sel juhul tulevad sellistel enne ja nüüd pildipaaridel aja jooksul toimunud muutused kõige paremini esile.

Albumi ettevalmistamine toimub koostöös rakendusega Ajapaik.ee, kuhu on lisatud raamatusse plaanitud ajalooliste fotode album, mille pildid tuleks esmalt kaardile õigesse kohta märkida ning seejärel saab asuda pilte üle pildistama ja ülepildistusi Ajapaika laadima.

Tublimad osalejad saavad nähtud vaeva eest tasuks fotoalbumi.

Ootame ülepildistusi kuni 15. juunini.

Näpunäiteid ülepildistajatele ehk refotograafidele

  • Enne ja nüüd pildipaaride puhul tuleb jälgida, et kaasaegne pilt oleks tehtud nii täpselt kui vähegi võimalik ajaloolise pildi võttenurka korrates, siis tulevad muutused piltidel kõige paremini välja.
  • Pildistamisel pöörake tähelepanu pildil kujutatud objektide omavahelisele asetusele, jälgige, kuidas objektid n-ö lõikuvad, nt millise taustale jääva maja aknaga on kohakuti esiplaanil olev laternapost vms. Lihtsam on üle pildistada pilte, millel on erinevaid objekte nii esi- kui tagaplaanil.
  • Fotoaparaadi objektiivi fookuskauguse (ehk zoomi) muutmisega pilte n-ö paremini paika ajada ei saa. Kui ajaloolise pildi tegemise koht ei ole tänasel päeval ligipääsetav (nt on võttekoha peale ehitatud maja), siis korralikku ülepildistust teha ei olegi võimalik. Tähtsaim kriteerium on ikkagi üksnes võttekoha- ja nurga täpne tabamine.
  • Parem on, kui kasutate ajaloolisest pildist laiemat võttenurka, siis haarab teie ülepildistus küll rohkem, aga pildi keskelt on võimalik välja lõigata õige tükk. Kui aga peate kasutama kitsama võttenurgaga pildistavat seadet, siis saate üle pildistada ainult ajaloolise pildi keskmise osa.
  • Ajapaika ülepildistuste lisamiseks on praegu vaja ennast tuvastada Facebooki abil. Kui Te ei ole Facebooki kasutaja, siis saatke palun oma ülepildistused meilitsi Marju Niinemaale.
  • Ajapaika ülepildistuste lisamisel saavad pildid Creative Commonsi BY-SA ehk “autorile viitamine ja jagamine samadel tingimustel” litsentsi. See tähendab, et refoto kasutamisel peab alati viitama ülepildistuse autorile, aga selle kasutamise õigust ei ole piiratud. Harjumaa Muuseum saab pilte kasutada raamatus, Ajapaik võib piltidest teha postkaarte vm.
  • Ülepildistusi saab Ajapaika lisada veebi kaudu või androidi-rakenduse abil. Ajapaiga android-rakenduse uuendamine on hetkel töös, olemasolev rakendus kahjuks paljudel seadmetel ei tööta, aga kui peaks töötama, siis on kasutatav. Rakendus asetab ajaloolise pildi poolläbipaistvalt nutiseadme kaameravaate peale (pildi läbipaistvust saab muuta ekraanil pikisuunas näpuga vedades, samuti saab ajaloolist pilti suurendada või vähendada 2 näpuga zoomides), mis teeb vana pildi kaasajaga kohakuti asetamise lihtsamaks.
  • Ajapaiga veebilehel on nüüd ka piltide sorteerimise võimalused ning veebilehe vaatamisel nutiseadmega reastatakse avalehel Ajapaigas olevad pildid kauguse järgi kasutajast. Seega, kui Ajapaiga android-rakendus Teie seadmes ei tööta või kui Teil on mõne muu operatsioonisüsteemiga nutiseade, siis leiate sellega Ajapaiga veebilehele minnes mugavalt endale lähimad ajaloolised pildid, mida siis sama nutiseadme või ka digifotoaparaadiga üle pildistada.

Samu pilte võib tegelikult üle pildistamas käia ka korduvalt, kuivõrd kõige paremini võrreldavad tulemused saab siis, kui mitte üksnes võttekoht ja -nurk ei korda maksimaalselt ajaloolist pilti, vaid ka valgusolud on samad (st nii aasta- ja kellaaeg kui ka ilm jpm). Samuti on kõik ju pidevas muutumises, mille kihte ongi huvitav dokumenteerida. Aga iga ülepildistus on parem kui ülepildistuse puudumine ning eriti praegu, piiratud ajaliste võimaluste puhul on tähtsaim, et meil oleks neid nüüd-pilte enne-piltide kõrval.

Täiendavate küsimuste korral võib kirjutada Marju Niinemaale (marju.niinemaa@hmk.ee) või Vahur Puigile (vahur@ajapaik.ee). Samuti on olemas eraldi Ajapaiklejate Facebooki-grupp, mis on kõige Ajapaigaga seonduva arutamiseks mõeldud.

NB! Teisipäeval 2. juunil toimub hea ilma korral Keila ülepildistamisõhtupoolik. Kogunemine kell 18.30 Keila jaamahoone ees. Selgitusi jagavad Ajapaika kõige rohkem ülepildistusi teinud Tarmo Annus ja Ajapaiga eestvedaja Vahur Puik. Seejärel suundutakse üheskoos või eraldi ülepildistamisretkele Keila linnas. FB-sündmus.

Vt Ajapaiga kohta lisaks 4. juuli 2014 Keila lehest
Loe ülepildistamise kohta ka fotoajakirjast Cheese (32/08)

 Doug Kotar Authentic Jersey

Kommenteerimine on suletud.